Chip has logged 601 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Unbroken

Unbroken

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
A Carol for Another Christmas

A Carol for Another Christmas

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★
Edit this entry  
21
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Edit this entry  
21
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Edit this entry  
17
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor Waltz

The Emperor Waltz

1948
×
★★
Edit this entry  
13
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry