Sort by

Adam Chitwood has logged 158 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Final Year

The Final Year

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read prior review Edit this entry  
01
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Walt Disney

Walt Disney

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Breathe

Breathe

2017
×
★★
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Current War

The Current War

2017
×
★½
Edit this entry