• Con Air

    Con Air

    ★★★★½

    so fucking good

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★½

    The idea of this film was better than the finishing product. I was hoping for more references and call backs to previous Nic Cage movies. I think the film could have been written with him playing any fictionally famous actor and the movie would have played out exactly the same.

    *Edit a few days later...the more I think about it, the more I disliked this film. Rating lowered.

  • Big Time Adolescence

    Big Time Adolescence

    ★★★★

    I really liked this, I was really sad at the end and I really fancy Sydney Sweeney.

  • Friday

    Friday

    ★★

    Maybe I'm just too late to this one, I remember my cousin loved it growing up, but this just didn't do it for me.

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island

    ★★★★

    I went to watch this two years ago but got distracted and turned off after 15 minutes, but I feel like I was meant to wait until now to watch it.

    I've recently been diagnosed with BPD and have suffered depression for a long time, more recently the past two months have been the worst it's ever been. I've heard Pete Davidson has BPD and talks openly about it, which got me thinking I never gave this movie another chance,…

  • The Novice

    The Novice

    ★★½

    The editing and cinematography was good but I felt like I've seen this story a bunch of times before so it didn't do much for me.

  • Blue Story

    Blue Story

    ★★★★

    Just finished watching....and I thought this was brilliant, it's like The Fox & The Hound but with London Gangs.

    The ending has absolutely broken me and I rarely cry at films, but this one has me doing a proper ugly cry.

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★★

    There's definitely a lot of plot holes in this but it's still very entertaining.

    Jake, Yahya & Eiza were a great ensemble, despite some cheesy dialogue I still felt invested in their characters.

    Michael Bay clearly had a lot of fun making this using the filming techniques with the drones, that was good but did start to get tiresome when some of the shots didn't feel needed and it just took me out of the film and imagined the cameras flying…

  • Studio 666

    Studio 666

    Very very bad. Not even fun bad, just awkward bad with how bad the guys are at acting.

    Also, not enough of the new Scream queen, Jenna Ortega. She needed a main part, somehow.

  • Batman & Robin

    Batman & Robin

    ★★½

    It's bad but I love it. Joel Schumacher's Gotham is so camp and fantastic.

    This one does drag a bit towards the end though I'm definitely more a fan of Batman Forever.

    So many Butts in this one though.

  • Moonfall

    Moonfall

    ★½

    Fuck the Moon lol.

    This was so bad, not really in a good bad way but still impressively bad. Like every new direction in the story you're like, fucking hell really? Ok well surely it can't get much worse...

    *Then onto the next scene where yes actually it can.

  • X

    X

    ★★★½

    I liked it but I dunno I've spent a week reading nothing but very high reviews and it didn't quite meet the hype for me...

    It's shot beautifullly, editing great, Jenna Ortega brilliant (that scream), it's definitely very good but I felt it was missing something for me to make it one that I'd highly praise.

    The Crocodile though, fuck me that was good.