Chloe has logged 474 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ray Harryhausen: Special Effects Titan

Ray Harryhausen: Special Effects Titan

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tracks

Tracks

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
In Between

In Between

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Work

The Work

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Clash

Clash

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blind

Blind

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kedi

Kedi

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Youth

Youth

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
My Journey Through French Cinema

My Journey Through French Cinema

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
...And the Pursuit of Happiness

...And the Pursuit of Happiness

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas Eve

Christmas Eve

2015
×
Edit this entry  
28
Meru

Meru

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Menashe

Menashe

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Edit this entry  
23
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry