Chloe has logged 43 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wakefield

Wakefield

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Past

The Power of the Past

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strangerland

Strangerland

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'll See You in My Dreams

I'll See You in My Dreams

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brave New Jersey

Brave New Jersey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Choice

The Choice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Get Me

You Get Me

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Country Doctor

The Country Doctor

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Up for Love

Up for Love

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Symbol

Symbol

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love at First Child

Love at First Child

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Captive

The Captive

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chronically Metropolitan

Chronically Metropolitan

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mirage

Mirage

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Behind Me

Behind Me

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
The Stripper

The Stripper

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry