• The 9th Guest

  • Design for Living

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Kennel Murder Case

    ★★★½

  • I'm No Angel

  • Footlight Parade

  • Double Harness

  • Baby Face

  • Hold Your Man

  • The Story of Temple Drake

  • Supernatural

  • Murders in the Zoo

  • Christopher Strong

    ★½

  • Ladies They Talk About

  • Island of Lost Souls

    ★★★½

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

  • Three on a Match

  • Red Dust

    ★★★½

  • The Old Dark House

    ★★★★

  • Movie Crazy

    ★★½

  • Horse Feathers

    ★★★

  • Jewel Robbery

  • By Whose Hand?

  • Merrily We Go to Hell

    ★★★

  • Night World

  • Grand Hotel

    ★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★½

  • Safe in Hell

  • Frankenstein

    ★★★

  • Blonde Crazy

  • Street Scene

  • Night Nurse

  • Le Million

    ★★★½

  • Tabu

    ★★★½

  • Ten Cents a Dance

  • Dishonored

  • Dracula

    ★★★½

  • City Girl

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Cameraman

  • Underground

  • The Passion of Joan of Arc

  • Speedy

    ★★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

  • Wings

    ★★★½

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★

  • For Heaven's Sake

  • Variety

  • The Freshman

    ★★★★½

  • Seven Chances

  • The Last Laugh

    ★★★½

  • The Navigator

  • Girl Shy

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Please Hold The Line

  • Elizabeth Collection