Sort by

Chloe has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
Edit this entry  
03
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Half of It

The Half of It

2020
×
Edit this entry  
28
The Ruby

The Ruby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gay As in Happy: A Queer Anti-Tragedy

Gay As in Happy: A Queer Anti-Tragedy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Am Woman

I Am Woman

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Cujo

Cujo

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
I See You

I See You

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lie

The Lie

2018
×
Edit this entry  
20
Evil Eye

Evil Eye

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Helium

Helium

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
French Roast

French Roast

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Capone

Capone

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Nocturne

Nocturne

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inheritance

Inheritance

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Read the review Edit this entry  
07
Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Moment of Clarity

Last Moment of Clarity

2020
×
Edit this entry  
05
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Hope Gap

Hope Gap

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seberg

Seberg

2019
×
Read the review Edit this entry