Sort by

chloe has logged 82 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diner

Diner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry