Sort by

chloe has logged 44 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diner

Diner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry