• Ms. Marvel

  • RRR

    ★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★★

  • Life Is But a Dream

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Jai Bhim

    ★★★

  • The Raincoat Killer: Chasing a Predator in Korea

    ★★

  • Squid Game

    ★★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★

  • Malignant

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • Blood Red Sky

    ★½

  • Titane

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Annette

    ★★★★½

  • Till Death

    ★★

  • Midnight

    ★★½

  • Rurouni Kenshin: The Beginning

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★½

  • Rurouni Kenshin: The Final

    ★★

  • Nobody

    ★★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Mank

    ★★

  • Soul

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★½

  • Run

    ★★★

  • The Boy Behind The Door

    ★½

  • Letter From Your Far-Off Country

  • The Devil All the Time

    ★★

  • Bloody Hell

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • The Human Voice

    ★★★

  • Antebellum

    ★½

  • Tenet

    ★★★½

  • #Alive

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Wife of a Spy

    ★★★★

  • The Dark and the Wicked

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • The Long Goodbye

  • The Woman Who Ran

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Line of Duty

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Black and Blue

    ★★

  • Countdown

    ½

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★★★½

  • The Forest of Love

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Sitara: Let Girls Dream

    ★★★

  • Fractured

  • Z

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • A Sun

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★