Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
01
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Edit this entry  
27
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Mughal-e-Azam

Mughal-e-Azam

1960
×
Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spiritwalker

Spiritwalker

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★½
Edit this entry  
04
Naseem

Naseem

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Edit this entry  
30
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Earth

Earth

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Firaaq

Firaaq

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Mammo

Mammo

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Edit this entry  
06
Maqbool

Maqbool

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
Edit this entry  
30
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
My First Client

My First Client

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pakeezah

Pakeezah

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight

Midnight

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
Edit this entry  
13
The Clock

The Clock

1945
×
Edit this entry  
12
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kummatty

Kummatty

1979
×
★★
Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Edit this entry  
10
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Edit this entry