• Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

    This is so fucking campy and Hermione screams so much more than I remember.

    This movie makes me miserable because Harry gained and lost not one, but TWO father figures!! Poor boy :((

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★★

    I was desperate, okay? Desperate for just a little bit of magic!! 😭

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★½

    "If I loved you less, I might be able to talk about it more."

    This is a hot mess and I LOVED IT.

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★

    Now, let me give this movie its flowers. I DID laugh! I thought a lot of the jokes were funny! I loved the bits! And the acting was great!

    That being said, this movie was real rough... just. Not inspiring a lot of confidence from me for the rest of the MCU...

    Why does it feel like all of these Phase 4 movies feel so poorly written and rushed! 😭

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    I was just laughing at Sunny going "Oh this is like a REAL horror movie!!" over and over. I'm sure she said it at least 10 times before I fell asleep.

    Also, people DIED!! Jumpscares!! Wow :')

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Okay the first time I watched this I was crossed so I fell asleep halfway through. Was it because I was not sober or was it because it was boring? Yes. The first half kinda sucked. But the latter half definitely has a lot of cool moments, like evil Strange and the dead body takeover.

    I finished this today... it was just okay. As I told some people, the MCU needs to really work on building characters and the relationships…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    The text!!! The! The text things!! :DDDD

  • Wanted

    Wanted

    ★★★½

    Okay so last time I watched this I was falling asleep, so this was like a fresh experience.

    I hate hate HATE!! the way the dialogue is written, it is so goofy!! But James McAvoy puts his heart and soul into his line delivery and his American accent, and I love him for that :')

  • Sinister

    Sinister

    ★★★½

    Not me outright claiming I don't scream when I'm scared and then proceeding to yelp at every single scare in this movie. How embarrassing for me. Shoutout to the drinking game I found for this movie that got me knocked out 30 minutes in!

    Also, Ethan Hawke I have a big crush on you I love you!! <3

  • Around the World in 80 Days

    Around the World in 80 Days

    ★★½

    (I can't believe I thought the main character was James Franco until now)

  • Not Another Teen Movie

    Not Another Teen Movie

    ★★

    The things I will do for my husband, love of my life, Chris Evans... him and the Bring It On parody scenes were the only things saving this movie, one star for each.

    However, they were hardcore carrying, because I am obsessed with the cheerleader chants and I was VERY happy seeing Chris Evans in very little clothing ;)))

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Gutted. OH MY GODDDDD

    (I can't believe I forgot to log this!!!!)