Sort by

Daniel has logged 260 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Triangle

Triangle

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Saw V

Saw V

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Read the review Edit this entry