• Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★

    Hell yeah, dude!

    Hell yeah dude!

  • Zola

    Zola

    ★★★

    Surprisingly robust disco features on the soundtrack

  • Jackass 3D

    Jackass 3D

    ★★★★½

    This was actually my first exposure to Jackass back in the day so this movie holds a special place in my heart. The stunts that do land are so good my god even if the ratio is just a little bit off

    Also wow don't look now but that sizzle reel during the credits got me crying in the club 😭

  • Jackass Number Two

    Jackass Number Two

    ★★★★½

    It's so cool when you can see where the Jackass guys almost die doing stunts

  • Jackass: The Movie

    Jackass: The Movie

    ★★★★

    You know you think Tony Hawk was pretty good at skating...but then you see him skate in a giant fat suit and then you think hmmm maybe I underrated him this whole time???

    That Butterbean bit is an all timer

  • Terminator 2: Judgment Day

    Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

    Best action movie of the 1990s, top five action movie all time(?)

  • The Fate of the Furious

    The Fate of the Furious

    Misses Lin's eye for tight action scenes but the setpieces pass the test and the story is so goddamn whacky that it doesn't feel like *too much* of a step back

  • Fast Five

    Fast Five

    ★★★★½

    Probably the platonic ideal of a Fast movie, if you had to assign it. It's almost a perfect mixture of Chris Morgan finally hitting on those sentimental beats and cementing the later films' dedication to keeping the whole family dynamic going and Justin Lin's instincts for fast-paced, kinetic action scenes both in and out of cars. It took some work, but they finally got the best of both worlds, and the next two movies are all the more better for…

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★★½

    Not much to write home about, the stuff that's good about this movie is made WAY better in 5-7. The mind palace thing with Dom was funny.

  • Phantom of the Paradise

    Phantom of the Paradise

    ★★★★½

    All love and respect to Rocky Horror but this blows it out the water. The mask?? The suit?? The analog everything?? The Paul Williams??? Whew.

  • 2 Fast 2 Furious

    2 Fast 2 Furious

    ★★½

    Kinda a one step forward, two steps back situation BUT you can tell Tyrese and Ludacris are having a whale of a time, thus cementing their fate of being a top-tier comedic duo for the next few movies and next...decade-ish? Maybe that's an indictment of movies in general moving away from the R2D2/C-3P0 dynamic. Also the N02 effect rules

  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    ★★★

    Doofy Point Break remake (rip-off?) that kinda accidentally stumbles onto something pretty good? The foundation is set, not much else to see unless you're really pining for those early early 2000s vibes