Sort by

c h r i s 🕯️🍂 has logged 326 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pandemonium

Pandemonium

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Centigrade

Centigrade

2020
×
½
Edit this entry  
23
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Unhinged

Unhinged

2020
×
Edit this entry  
17
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Edit this entry  
14
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Still/Born

Still/Born

2017
×
Edit this entry  
12
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Edit this entry  
02
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Bell from Hell

Bell from Hell

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Party Line

Party Line

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Last Cannibal World

Last Cannibal World

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
Edit this entry  
19
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Verotika

Verotika

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Killer Is One of Thirteen

The Killer Is One of Thirteen

1973
×
★★½
Read prior review Edit this entry