Sort by

c h r i s 🕯️🍂 has logged 42 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Next Door

The Dead Next Door

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flesh Eating Mothers

Flesh Eating Mothers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Berserker

Berserker

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shredder

Shredder

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Countdown

Countdown

2019
×
½
Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Squirm

Squirm

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Come Home

The Dead Come Home

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Iced

Iced

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Revenge of the Living Dead Girls

The Revenge of the Living Dead Girls

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Body Count

Body Count

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Spookies

Spookies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Superstition

Superstition

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Byleth

Byleth

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Beach

Nightmare Beach

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★
Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry