Sort by

Chris has logged 56 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heavy Metal Mater

Heavy Metal Mater

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Cars

Cars

2006
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars

Cars

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Precious

Precious

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry