• House

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Suspicion

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★