Chris has logged 54 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shotgun

Shotgun

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Man of the East

Man of the East

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Edit this entry  
11
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Circle

Circle

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quentin Tarantino: Hollywood's Boy Wonder

Quentin Tarantino: Hollywood's Boy Wonder

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry