Sort by

ChrisCarr1 has logged 44 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crash

Crash

2004
×
★½
Edit this entry  
29
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
★½
Edit this entry  
28
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
27
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nixon

Nixon

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
Edit this entry  
20
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Green Card

Green Card

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★
Edit this entry  
08
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★½
Edit this entry  
02
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Edit this entry