Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eat With Me

Eat With Me

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Almost Love

Almost Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry