• Mulan

    Mulan

    ★★★★

    A beautiful retelling (or remake?) with impressive visuals, a bone-chilling score, and enough nods to the animated musical to keep any longtime fan smiling.

  • Kubo and the Two Strings

    Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

    Consistently entertaining and visually stunning, I loved everything about this movie. It tugged at my heart strings at all the right moments and has enough nifty twists to leave you hooked from the start.

    The ending had me reaching for the tissue box.

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★

    I really wanted to love Weathering With You, especially after having just experienced Your Name a week ago. Sadly, this one fell flat for me.

    Ultimately, I couldn’t care nor root for the couple at the core of this story. It felt unstructured, the developments a bit jarring at times, and unsatisfying.

    Still absolutely gorgeous though. Some of the most stunning visuals I’ve ever seen in any media.

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★★

    Incredible. Immediately became one of my all-time favorite movies ever.

  • Eat With Me

    Eat With Me

    ★★★

    The mother/neighbor dynamic was amazing. The son’s love interest was, sadly, not as interesting.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    Rewatched this, and it’s truly one of my all-time favorites now. Downright hysterical at times, but equally brilliant.

    Some of the finest performances of the year too. And one HELL of a riotous ending.

  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

    Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

    ★★★

    I didn't know what to expect, but this was surprisingly decent?

    It's a shame we didn't get a few more Fantastic Four movies (I'm not counting the reboot) because the cast is pretty solid, and the visual effects are actually impressive in 2007 standards.

  • Onward

    Onward

    ★★★½

    Yes you will cry at this one too.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

    It feels very grand and epic in almost every single scene, and yet still manages to be deeply personal and emotional.

    It’s not my favorite Star War (that honor still belongs to The Last Jedi), but it’s pretty darn close.

    Also, Daisy Johnson is just phenomenal.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★

    Badass. Fantastic. Emotional.

    This surpasses the first one, there I said it.

  • Instant Family

    Instant Family

    ★★★★

    An absolute tearjerker. I was literally balling by the end credits.

    But also, Octavia is as amazing as always and has some of the movie’s funniest lines.

    A must-watch!

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

    That was nothing short of incredible.

    Implacably directed, visually stunning, and one hell of a tight script, The Last Jedi almost felt like holding your breath for 2 and a half hours and not letting go until the very last second.

    I still have so many questions (what even happened to Princess Leia? How did she...do that?), but it didn’t particularly take me out of the moment.

    Poe can still...get it.