Sort by

chrisgill has logged 80 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The X Files

The X Files

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry