RSS feed for Chris

Chris has logged 61 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
King Lear

King Lear

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Final Year

The Final Year

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1998
×
★½
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Everyone Afraid To Be Forgotten

Everyone Afraid To Be Forgotten

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mojave

Mojave

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tokio Jokio

Tokio Jokio

1943
×
½
Edit this entry  
20
Donald Gets Drafted

Donald Gets Drafted

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Short Subject

Short Subject

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry