Sort by

chrisherring has logged 287 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Splice

Splice

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Danika

Danika

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Predator

The Predator

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The East

The East

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry