RSS feed for ChrisMagovern

ChrisMagovern has logged 92 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Horns

Horns

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Anthony Jeselnik: Caligula

Anthony Jeselnik: Caligula

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Earth to Echo

Earth to Echo

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Signal

The Signal

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Rio

Rio

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Divergent

Divergent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Party Monster: The Shockumentary

Party Monster: The Shockumentary

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry