RSS feed for ChrisMagovern

ChrisMagovern has logged 67 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bo Burnham: what.

Bo Burnham: what.

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Sword Art Online The Movie: Ordinal Scale

Sword Art Online The Movie: Ordinal Scale

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry