RSS feed for ChrisMagovern

ChrisMagovern has logged 173 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Someone's Gaze

Someone's Gaze

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★
Edit this entry  
12
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Napping Princess

Napping Princess

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★
Edit this entry