Sort by

Christopher has logged 443 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Central Station

Central Station

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Macario

Macario

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Read the review Edit this entry