RSS feed for Chrisowski
  • Home

    Home

    ★★

    Wish I'd stayed home.

  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★★

    Man, that was emotional.

    We miss you Paul.

  • I Give It a Year

    I Give It a Year

    Proof that a turd can't be polished no matter how hard you rub it.

  • Wild

    Wild

    ★★★½

    Having just finished the book prior to watching the film, I came to it with high hopes, but was aware that fitting this exceptional tale into a film was always going to be a tall order.

    Alas I was right, the film is a gloss over, enjoyable enough, but you never really get to find the level of intimacy with the protagonist that you get from the text.

    The film jumbles the order of events and leaves out some elements…

  • Curious George

    Curious George

    ★★★

    It's got the cutest monkey you've ever seen, and a great Jack Johnson theme song. What's not to love.

  • Feast

    Feast

    ★★★★

    Heart warming little short film, shown before Big Hero 6.

    Cute dog, good food, heart warming tale, and they all lived happily ever after.

  • Big Hero 6

    Big Hero 6

    ★★★★

    Took the little man to see this yesterday, and was very much enjoyed all round.

    Good fun Disney film, which has them appearing to be back on track now.

    Recommended entertainment for anyone with a kids.

    Keep it up Disney.

  • Birdman

    Birdman

    ★★★★★

    How can I review this film, anything I say would 'just be labelling' it.

    This is a film you have to see to understand, flawless, and like nothing I've seen before.

    Keaton and Norton are simply spectacular.

    I walked out of the cinema feeling like I was caught in a tracking shot, with a great big stupid ass grin on my face.

    Birdman, YES YES YES, it's so right, its wrong.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    No wonder Animal from The Muppets is a crazy son of a bitch...

    Whiplash lives up to all the hype. Powerful, Brutal, Slick! Packing one Hell of a Punch!

    The film cranks up the tension to a toe curling finale, which is cut perfectly.

    The performances from Teller and Simmons are both flawless, and what makes the dynamic so brilliant to watch is they are both monsters in there own way. The finale in which Teller is mouthing 'fuck you'…

  • Noah

    Noah

    ★★★

    Noah wasn't a film I was really looking forward to watching, I've had enough of this type of film, and didn't really fancy it. Add to that, some of that fairly mediocre reviews I'd read and I didn't really think I was missing out on much.

    However, I was actually quite pleased I watched it, not because it blew me away or anything as grand as that, I was actually bored in places whilst watching, but because it was different.…

  • Stir Crazy

    Stir Crazy

    ★★★

    Firstly, I loved this film when I was growing up, I watched it a multitude of times and had it on a pedestal.

    I watched it again last night, and as much as it kills me to say this, it doesn’t really stand up now. Don’t get me wrong, it still made me laugh, but maybe not as much as it once did.

    Pryor and Wilder were an exceptional double act when they worked together, and they don’t really apply…

  • Gran Torino

    Gran Torino

    ★★★★

    Growl... Zipperhead... Growl... Growl... Eggroll... Growl... Growl... Click-Clack, Ding-Dong and Charlie Chan... Growl... Growl... Growl... We shot men, stabbed them with bayonets, chopped up 17 year olds with shovels... Growl... Growl... Growl... Get me another beer, Dragon Lady! This one's running on empty... Growl... Growl... I used to stack fucks likes you five feet high in Korea... use ya for sand bags... Growl… Growl… Yeah, well just keep your hands off my dog… Growl... Growl... Growl... Growl... Growl...

    I absolutely…