Sort by

Chris has logged 210 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
25
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Edit this entry  
24
Joe Pera Helps You Find the Perfect Christmas Tree

Joe Pera Helps You Find the Perfect Christmas Tree

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hollywood: The Dream Factory

Hollywood: The Dream Factory

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Masked and Anonymous

Masked and Anonymous

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Road

On the Road

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
David Crosby: Remember My Name

David Crosby: Remember My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry