Sort by

Christopher has logged 89 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
21
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★
Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Tremors 5: Bloodlines

Tremors 5: Bloodlines

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Splinter

Splinter

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
★★½
Edit this entry  
20
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

Poultrygeist: Night of the Chicken Dead

2006
×
★★
Edit this entry  
20
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★½
Edit this entry