• Brothers

    Brothers

    ★★★½

    It's because of this short film, we--as the audience--were blessed with "The Witch" as Eggers' feature film debut. For 10 short minutes, he manages to create massive tension between these 2 brothers. This was gripping and unsettling all at once. An interesting portrayal of the Cain and Abel story.

  • Hansel and Gretel

    Hansel and Gretel

    ★★★

    The beauty of humble beginnings.

    Yes, the lighting isn't great--again, humble beginnings--but looking past that aspect what makes this great is even in the early stages of his career, Eggers knew what kind of stories he wanted to tell onscreen.

    I love how it's edited and made like a film from the silent movie era. It's clear that he gravitates towards that time period. Some of the dialogue passages were very disturbing but still cleverly written with rhymes.

    Seeing early works like this inspire me to continue down this filmmaking path. We all start somewhere.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    There isn’t a single aspect of this film that didn’t blow me away. My jaw literally dropped and stayed that way for the majority of it. The editing, cinematography, comedy, gags, action sequences, and performances all land for me. This is something that inspires filmmakers. Yes, it’s bizarre, all over the place, and doesn’t make a lot of sense but that’s okay. At its core, it's about love and family.

    Michelle Yeoh gives a brilliant performance because she commits everything.…

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★

    This film is outrageous and I loved every second of it. There were times I was thinking to myself: He's gotta be hallucinating and yet he wasn't. The production design and props are hilarious! This is easily Daniel Radcliffe's best performance. Also, who isn't in love with Mary Elizabeth Winstead? As soon as I saw Hank's (Dano) phone I recognized her face and hair color. The Daniels are a unique filmmaking duo, this film is such a joy.

  • Sonic the Hedgehog 2

    Sonic the Hedgehog 2

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Family Movie Day!

    Yes, we took them to the theater.

    Yes, there were multiple bathroom breaks during the film.

    In the end, my kids--especially my son--had a good time with this film and I did as well. It's great to see a video game character be adapted perfectly to the big screen. Tails is a personal joy for me, even though he doesn't do much, I like seeing him onscreen. He's paired well with Sonic. Knuckles was awesome! Then there's…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Let’s start off by discussing the cast: PERFECT! Pattinson is officially the best onscreen Batman, what an incredible performance from an incredible actor. The Lighthouse is probably still my favorite performance from him but this sits right alongside. Next, Kravitz can never pass Pfeifer but she is still fabulous and fits Reeves’ vision like a glove. With more depth to her character, her backstory is more interesting. These two as the leads make such a power couple; their great onscreen…

  • X

    X

    ★★★★

    My only experience with Ti West is the episodes he directed for the horror anthology series Them (Prime Video). after seeing this film, I have to watch some of his other features because I found this to be very entertaining, hilarious, and a literal bloody mess. West cares a great deal about his films which is why the production and editing are so well done. The late 70s, and early 80s aesthetic looks amazing, and how the film is shot…

  • The Help

    The Help

    My initial thought about this film: This could be Emma Stone's Oscar year.

    Yup, seeing it from the white perspective. I was still young and naive at that time. Once I watched the film my perspective changed and now it's a film I can no longer support. I'm proud of Spencer and Davis for their work, they were remarkable but recently Viola Davis has stated that she regrets doing this film and I understand why. It's just in poor taste.

  • Green Book

    Green Book

    I just want the record to show that this is a film I no longer support. My initial review of this film gave it high praise but the insensitivity is something I can't ignore anymore. Even though Ali and Mortensen give incredible performances, the filmmakers' intentions of writing this strictly from the white perspective anger me. This film is unworthy of being named Best Picture.

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

    Family Movie Night!
    When you're watching a classic such as this with your own kids, make sure you already have a bag of chocolate you can indulge in for such an occassion.

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★★½

    This takes puberty to another level, Domee Shi delivers a spectacular coming-of-age story of an Asian-Canadian girl cursed–or blessed–with power passed down from her ancestors. I could tell early on how this story was going to unfold by the way the protagonist, Mei Lee has a lot of respect for her mother. It means a great deal to her which places a lot of pressure on this young girl.

    The mother is also very overprotective because of this ancestral heritage…

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★½

    In the third act, Johnny, Porsha, and Meena’s musical numbers literally bring me to tears.