Sort by

Chris has logged 66 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Goldfish

The Goldfish

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Hole Apocalypse

Black Hole Apocalypse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Purity of Vengeance

The Purity of Vengeance

2018
×
★★½
Edit this entry