Chris has logged 2,639 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
So Funny It Hurt: Buster Keaton & MGM

So Funny It Hurt: Buster Keaton & MGM

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Time Travelers

Time Travelers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spite Marriage

Spite Marriage

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Motion Picture Camera

The Motion Picture Camera

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dirty God

Dirty God

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Velvet

National Velvet

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sniffles Bells the Cat

Sniffles Bells the Cat

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goldie

Goldie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Railway Children

The Railway Children

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jimmy Carter: Rock & Roll President

Jimmy Carter: Rock & Roll President

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marona's Fantastic Tale

Marona's Fantastic Tale

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Pub

The Pub

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Day in Barbagia

A Day in Barbagia

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
12 Days of Christmas

12 Days of Christmas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crumbs

Crumbs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Peasant on Mars

First Peasant on Mars

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tutwiler

Tutwiler

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perfect Weapon

The Perfect Weapon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Never Let Go

Never Let Go

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Orgosolo’s Shepherds

Orgosolo’s Shepherds

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Forgotten

The Forgotten

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry