christian has logged 294 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rolling Stones Rock and Roll Circus

The Rolling Stones Rock and Roll Circus

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Classic Albums: Steely Dan - Aja

Classic Albums: Steely Dan - Aja

1999
×
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
04
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clear History

Clear History

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Funny People

Funny People

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heist

Heist

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry