christian has logged 48 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Just Happened

What Just Happened

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
In Transit

In Transit

2004
×
Edit this entry  
28
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
Edit this entry  
26
In & Out

In & Out

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neil Young: Heart of Gold

Neil Young: Heart of Gold

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
10
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry