Sort by

Christian Alec has logged 1,013 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
26
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wakko's Wish

Wakko's Wish

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Lemon Drop Kid

The Lemon Drop Kid

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Night at the Movies: Merry Christmas!

A Night at the Movies: Merry Christmas!

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★½
Edit this entry  
20
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Judy Garland Christmas Show

The Judy Garland Christmas Show

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry