Sort by

Christian Alec has logged 73 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorrowful Jones

Sorrowful Jones

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Julie

Julie

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rainmaker

The Rainmaker

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Happened Tomorrow

It Happened Tomorrow

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King and I

The King and I

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
That's Life!

That's Life!

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friendly Persuasion

Friendly Persuasion

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Facts of Life

The Facts of Life

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Case 39

Case 39

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess and the Pirate

The Princess and the Pirate

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Precious

Precious

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry