Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dreamchild

Dreamchild

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Chase

The Chase

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fan

The Fan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Billy the Kid

Billy the Kid

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
High School Confidential!

High School Confidential!

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Imagine: John Lennon

Imagine: John Lennon

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pelé

Pelé

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hondo

Hondo

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blackboard Jungle

Blackboard Jungle

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carmen

Carmen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deep Crimson

Deep Crimson

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Horror High

Horror High

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Happened in Broad Daylight

It Happened in Broad Daylight

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Nichols and May: Take Two

Nichols and May: Take Two

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry