Sort by

Christian has logged 259 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La cobarde

La cobarde

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tarzan and the Slave Girl

Tarzan and the Slave Girl

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Freshman

The Freshman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cañas y barro

Cañas y barro

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cañas y barro

Cañas y barro

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Death of Marat

Death of Marat

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Hunt of the Sun

The Royal Hunt of the Sun

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How Do You Solve a Problem Like Lolita?

How Do You Solve a Problem Like Lolita?

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eye in the Labyrinth

Eye in the Labyrinth

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lover

The Lover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Prince

The Little Prince

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Immoral Women

Immoral Women

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Story Ever Told

The Greatest Story Ever Told

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Young Lions

The Young Lions

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alma

Alma

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
La diosa impura

La diosa impura

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magic Powder

Magic Powder

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Later... with Jools Holland Cool Britannia

Later... with Jools Holland Cool Britannia

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Isadora

Isadora

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night Stalker

Night Stalker

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Boy on a Dolphin

Boy on a Dolphin

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alexia

Alexia

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Live Forever

Live Forever

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Can't Stand Losing You: Surviving The Police

Can't Stand Losing You: Surviving The Police

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens

Beneath the Valley of the Ultra-Vixens

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Bird Cage

The Big Bird Cage

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Tell Anyone

Don't Tell Anyone

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cuentos inmorales

Cuentos inmorales

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Welcome Mr. Marshall!

Welcome Mr. Marshall!

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry