Sort by

Christian has logged 175 entries for films during 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Edit this entry  
30
The Double Hour

The Double Hour

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Edit this entry  
25
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ariel

Ariel

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Río de oro

Río de oro

2011
×
★½
Edit this entry  
13
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★½
Edit this entry  
13
Carlos

Carlos

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Debt

The Debt

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Next Door

The Man Next Door

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Top Cat: The Movie

Top Cat: The Movie

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The American

The American

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★½
Edit this entry  
25
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Assassination

Assassination

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★
Edit this entry  
16
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Edit this entry  
15
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★½
Edit this entry