Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbie Fairytopia: Mermaidia

Barbie Fairytopia: Mermaidia

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barbie: Fairytopia

Barbie: Fairytopia

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Awakening

The Awakening

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry