Sort by

Christof has logged 1,313 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blue Sky

Blue Sky

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Film Without Title

Film Without Title

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Corsage

Corsage

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Treatment

The Treatment

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Plastic Killer

Plastic Killer

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tula

Tula

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sierra

Sierra

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Almost Home

Almost Home

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nakam

Nakam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lone Wolf

The Lone Wolf

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All in Favor

All in Favor

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passenger

Passenger

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Warsha

Warsha

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Slide

Black Slide

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Garbage Man

The Garbage Man

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ice Merchants

Ice Merchants

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Debutante

The Debutante

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Year of Dicks

My Year of Dicks

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It’s Nice in Here

It’s Nice in Here

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry