Sort by

Christof has logged 85 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's Got Me Again!

It's Got Me Again!

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mickey's Orphans

Mickey's Orphans

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Double Life

A Double Life

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baker's Bread

Baker's Bread

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jonah Who Will Be 25 in the Year 2000

Jonah Who Will Be 25 in the Year 2000

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pepe

Pepe

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Captain

The Captain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry