Chris has logged 312 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Birthday

Happy Birthday

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antiporno

Antiporno

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
25
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
06
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mysteries of Love

Mysteries of Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Edit this entry