Chris has logged 27 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Belief: The Possession of Janet Moses

Belief: The Possession of Janet Moses

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moby Dick

Moby Dick

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night Fishing

Night Fishing

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry