RSS feed for Chris

Chris has logged 294 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
Read the review Edit this entry  
09
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Genesis

Genesis

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beanpole

Beanpole

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry