RSS feed for Chris

Chris has logged 36 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beats

Beats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mrs Lowry & Son

Mrs Lowry & Son

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Defendant

The Defendant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Backtrack Boys

Backtrack Boys

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Fabric

In Fabric

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Miracle of the Little Prince

The Miracle of the Little Prince

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry