Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • Bad Education

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★½

  • Cast Away

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 38 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Sorry, Wrong Number

Jan 1

Last Film

Ad Astra

Feb 22

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Comedy
9 films
Thriller
7 films
Horror
6 films
Crime
6 films
Romance
5 films
Adventure
4 films
Mystery
3 films
Fantasy
3 films
History
3 films
USA
31 films
UK
6 films
Canada
3 films
Japan
2 films
France
2 films
Spain
2 films
China
1 film
Czechia
1 film
English
33 films
French
7 films
Spanish
5 films
German
4 films
Japanese
3 films
Italian
3 films
Latin
3 films
Albanian
1 film
Korean
1 film
Bulgarian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 5

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Christopher’s most liked review

Rosemary's Baby

★★★★★

What I found most terrifying about this film is the way in which Polanski pulls us, alongside Rosemary Woodhouse, into this slow descent of chaos via the mundane everyday interruptions all too familiar to most of us, turning the incessant sounds of water dripping, or neighbors making too much noise,…

More reviews

Christopher’s most liked list

Lost Weekend XIII

Alamo Drafthouse Cinema — Winchester, Va 
Film Club 13th LOST WEEKEND FILM FESTIVAL

My Lost Weekend Schedule

DAY ONE: Thursday, March 19th
•7p: Theater 5+B: Portrait of a Lady On Fire 
•9:30p: Theater 5: Blow the Man Down 
•11:50p: Theater 5: Why Don’t You Just Die! 

DAY TWO: Friday, March 20th…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

47 Meters Down: Uncaged
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Sorry, Wrong Number
Average weighted rating:

3.4

Films Christopher watched in 2020

  • Ad Astra
  • Doctor Sleep
  • Reservoir Dogs
  • Bad Education
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Mommy
  • Howl's Moving Castle
  • Good Time
  • Inside Man
  • Bottle Rocket
  • The Devil Wears Prada
  • The Two Popes
  • Richard Jewell
  • Bombshell
  • Harriet
  • Ford v Ferrari
  • Dracula
  • The Beguiled
  • Late Spring
  • Indignation
  • Nashville
  • Annie Hall
  • Judy
  • Pain and Glory
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Parasite
  • Little Women
  • 1917
  • Rosemary's Baby
  • It Chapter Two
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Paddington 2
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Starlet
  • Cast Away
  • Sorry, Wrong Number

World Map

Highly rated films Christopher is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • Palm Springs
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more